עמוד קודם עמוד הבא

2.2.1 החיפוש הממוחשב - ספרים

הגענו לספריה האוניברסיטאית וכדי למצוא את המקורות הנדרשים לנו, אנו חייבים לעבוד בצמוד למחשב.
לא להיבהל!!!
המחשב ידידותי מאוד וצריך ללמוד רק מספר פקודות פשוטות מאוד כדי לדעת איך לתפעל אותו. בסעיף זה נוכל להכיר את המחשב של הספריה האוניברסיטאית ואת דרך מתן הפקודות, על מנת שנמצא בקלות רבה את מרבית החומר שיידרש לנו.

ישבנו ליד המחשב. בדרך כלל, הכפתור הימני מלמעלה, המסומן ב- 20F הוא הכפתור המביא אותנו לעמוד הפתיחה. ישנם מחשבים שסימונו של הכפתור שונה, אך קל לאתרו בנקל על פי הכיתוב או על פי הנחיית הספרן.

ניתן לחפש ספר, בעברית או באנגלית על ידי אחד מהמפתחות הבאים: שם הספר, שם המחבר, על פי מלה, על פי נושא, על פי מספר דיואי, או באמצעות שתי מילים ו/או מושגים שניתן לצרפם יחד בבקשת החיפוש. בסעיף זה אתייחס לכל אחת מהאפשרויות ולפתרונות שהיא מספקת.

לאחר הצגת האפשרויות, תודגמנה אפשרויות החיפוש ואחר מכן ינתן הסבר לגבי דרך הניצול של כל אחת מהן.

 1. אם נרצה לחפש ספר על פי שם הספר, המוגדר בעברית כ'כותר' ובאנלית Title, נכתוב בבקשה כת= שם הספר בחיפוש בעברית וTL= באנגלית.
 2. אם נרצה למצוא ספר שכתב מחבר מסוים או ספרים שכתב אותו מחבר באנגלית Author נקדים לשם המחבר את האותיות מח= שם המחבר, ובאנגלית TL= שם המחבר.
 3. אם נרצה לחפש שם ספר על פי מילה נכתוב מל= מילה או באנגלית WO= Word.
 4. אם נרצה לחפש על פי שם או מושג האמור להיות כלול בנתוני הספר נכתוב חפש מילה או באנגלית Find word. ניתן גם לחפש חיפוש משולב בין שתי מילים או שמות כמו חפש מילה וגם מילה או באנגלית Find word and word.
 5. אם נרצה למצוא ספר על פי נושא באנגלית Subject, נקדים לנושא את האותיות נש= הנושא, ובאנגלית SH= הנושא.
 6. אם נרצה למצוא ספרים על פי קוד הדיואי שלהם, נכתוב לפני קוד הדיואי את האותיות DEW= קוד דיואי.
לאחר מתן הפקודה יש ללחוץ Enter לצורך יישומה.

לדוגמא אם אנו עוסקים בשירה וספרות של יהדות ספרד, וברצוננו למצוא ספר של אברהם שטאל כששם הספר הוא "ספרדים ובני עדות המזרח בספרות העברית". הספר הוצא בשנת תש"ם על ידי משרד החינוך - המרכז לשילוב מורשת יהדות המזרח וקוד הדיואי שלו הוא 296.0168924093. להלן תוצגנה אפשרויות החיפוש השונות ובכללן הסבר לצורך בכל אחד מסוגי החיפוש.

 1. אם נרצה לחפש על פי שם הספר, הרי שנכתוב כת=ספרדים ובני עדות המזרח בספרות העברית. דרך חיפוש זו הינה טובה כאשר ידוע שם הספר ודרך כתיבתו ברורה. במקרה זה די לעיתים לרשום לאחר האותיות כת= שתיים שלוש מילים משם הספר וכבר מגיעים לדף המראה ספרים דומים, מבשום שהמפתח הממוחשב הינו על פי סדר הא' ב'. מאידך כאשר נכתב כל שם הספר, הוא מופיע מיד בתחילת העמוד והגישה אליו קלה יותר.
  החיפוש תחת שם הכותר חיוני, כאשר מדובר בספר שהוא אסופת מאמרים ואינו מופיע תחת שם המחבר אלא תחת שם הכותר בלבד.
  לעיתים קורה שהספר המבוקש מצויין באופן שונה במקצת ממה שידוע לנו, בין אם כתוצאה מהשמטת אימות קריאה ובין אם כתוצאה מהצגת כותרת משנה בתור שם הספר. במקרה זה ניתן לחפש את הספר באחת הדרכים הבאות, הטובות גם כאשר איננו יודעים את שם הספר או לחילופין שם ספר מסויים, אך מעונינים בכתבים של אותו מחבר או בנושא.
 2. כאשר מעוניינים בספר אשר כותרתו אינה ידועה במלואה ולעומת זאת ידוע שם המחבר או שמחבר מסויים הרבה לעסוק באותו נושא ניתן לחפש על פי שם המחבר. במקרה זה נזין את המחשב בהגדרה הבאה: מח= שטאל אברהם. שם המחבר יופיע על המסך ולידו מספר הכותרים להם הוא אחראי ככותב, כשותף לכתיבה או כעורך. לעיתים אין צורך לכתוב את שמו המלא של המחבר אלא את שם משפחתו ואת האות הראשונה, כאשר כך נכתב שמו במחשב, או כאשר שמו הפרטי עלול להשתבש [למשל אברם במקום אברהם]. ייתכן שתחת אותו שם משפחה ובמיוחד כאשר מדובר בשם משפחה נפוץ כמו כהן נמצאים מספר מחברים ששמם הפרטי מתחיל באותה אות אך ניתן לאתרם מתוך הרשימה המופיעה על המסך. אם מודפס על המסך מספר רב של שמות משפחה ואות ראשונה זהה של שם פרטי ניתן על ידי לחיצת הכפתור Enter, לעבור לדף הבא.
 3. לעיתים איננו מכירים שם ספר או שם מחבר שכתבו על נושא מסויים, אך אנו מכירים מילה האופיינית לאותו נושא, כאשר לעיתים קיימות לה גם מילים נרדפות ובמקרה כזה נוכל להזן את המחשב בקוד מל= ספרדים או לחילופין מל= עדות המזרח. לעיתים אותו נושא מאוזכר במילה ספרד ולא ספרדים על כן אם נרשום מל= ספרד נוכל לקבל מגוון אופציות שחלקן ככל הנראה יתאים לנו.
  הבעיה בדרך חיפוש זו הינה שאותה מילה עשוייה להופיע בהקשרים שונים ומגוונים, כמו למשל בהקשר היסטורי של ספרד או יהדות ספר, בהקשר תרבותי, גיאוגרפי, אמנותי וכיוצא באלה. כמובן שניתן לחפש על פי מילה גם את שם המחבר, אולם בדרך כלל שיטת חיפוש זו טובה עבור נושא נדיר שנכתב עליו מעט יחסית או לצורך חיפוש רקע ראשוני.
 4. כפי שציינתי, קיימת בעיה בחיפוש על פי מילה ועל כן ניתן לערוך חיפוש משולב של שתי מילים או מושגים מתוך נתוני הספר. למשל חפש ספרדים וגם ספרת עברית. או לחילופין חפש עדות המזרח וגם ספרת עברית. לחיפוש זה יתרון רב משום שהוא מצמצם את אפשרויות החיפוש באופן רציני לתווך הנדרש מבחינת המחפש.
  מאידך שיטת חיפוש זו עשויה להואיל במיוחד, כאשר קיימים נתונים חלקיים בלבד לגבי ספר, כמו חלק משם הספר ושנת ההוצאה או שם ההוצאה וחלק משמו של המחבר. במקרה זה נוכל לחפש באחת הדרכים הבאות: חפש עדות המזרח וגם תש"ם או חפש עדות המזרח וגם 1980 [לעיתים השנה העברית מתורגמת לשנה לועזית] או חפש עדות המזרח וגם מורשת יהדות המזרח. במקרים אלה, אמור הספר להימצא על סמך הפרטים המופיעים על דך המסך שלו במחשב.
 5. החיפוש על פי נושא עדיף בדרך כלל על פי המפתח הלועזי, אם כי גם קיימים תעתיקים עבריים לחלוקה הנושאית. במקרה שלנו ניתן לחפש את הנושא בדרך זו: נש= ספרות ספרד או נש= עדות המזרח או נש= ספרות עברית. המגרעת בדרך חיפוש זו הינה שלעיתים הנושא אינו ממוקד דיו וגם אם נחפש את ספרות ספרד, אנו עלולים לקבל את הספרות הספרדית ממש ולא את הספרות של יהדות ספרד. מאידך אם נחפש נושא מצומצם יותר, כמו אומן מסוים [למשל ג'וטו או יאן ון אייק] או הוגה דעות ידוע [למשל אריסטו או בובר] עשוי חיפוש זה לסייע, כשם שעשוי לסייע חיפוש על פי מילה.
 6. על פי קוד דיואי ניתן למצוא את קבוצת הספרים בשפות השונות העוסקים בנושא ספציפי. הדבר עשוי לסייע מאוד אם אנו מחפשים נושא מוגדר ומצומצם המקודד במספר רב של ספרות דיואי וכבר מצאנו ספר אחד כזה, או שידוע לנו על מספר דיואי של אותו נושא, הרי שעל ידי מתן הפקודה 296.0168924093dew= נוכל למצוא את מדף הספרים שבו נמצאת הקבוצה העוסקת בספרדים ובני עדות המזרח בספרות העברית. לצורך כך נחוץ לנו מידע מוקדם לגבי אותו דיואי ספציפי וחיפוש זה מועיל בדרך כלל בעיקר כאשר נושא מסויים מצומצם ומוגדר היטב על פי קוד דיואי.
למציאת ספר בלועזית, החיפוש זהה לזה של העברית כפי שיודגם להלן על פי ספרה של Janet Ilene Roth מ- 1991 "The Romances Of The Sephardim", שמספר הדיואי שלו הוא 892.488109.

אם נרצה לחפש על יפ שם הספר נזין את המחשב בהוראה The Romances Of The Sephardim TL=. לעיתים שם הספר מופיע ללא המילה הראשונה המהווה את ה' הידיעה ואיננו יודעת זאת על כן במקרה זה נחפש על פי שם המחברת TL= Roth Janet, כאשר סביר להניח שאם כתבה המחברת יותר מספר אחד נקבל את כל הספרים המצויים בספרייה הספציפית אולם סביר להניח שמדובר בכמתו ספרים שקל לבחור מתוכה את הספר הדרוש.

גם במקרה זה ניתן לחפש על פי מילה, כאשר ניתן לבקש WO = Romances, או כל מילה אחרת הידועה לנו לגבי הספר, אולם כאמור אם מילה זו מופיעה בדף של ספרים רבים, יופיעו כולם על המסך. משום כך עדיף החיפוש המשולב, כאשר במקרה שלנו ניתן לחפש Find Roeth and Romances או Find Romances and 1991 או לחילופין Find Roth and 1991. כל אותם מפתחות חיפוש יסייעו לנו בהגעה לספר הרצוי, אם כי בקשת שם המחבר ושנת ההוצאה עשויה לנפק לנו רשימה של מספר מחברים בעלי אותו שם משפחה שהוציאו גם ספר באותה שנה. עדיין מדובר בשיטה קלה ונוחה שניתן להתמודד איתה בקלות יחסית.

החיפוש בשפה לועזית על פי נושא הוא נוח יותר מאשר בשפה העברית כיוון שהמחשב האוניברסיטאי עודכן מלכתחילה בקטגוריית חיפוש זו באנגלית. במקרה זה ניתן לתת הוראה למחשב בנוסח SH = Romances או לחילופין SH = Romances of the Sephardim כאשר במקרה זה נקבל את מכלול הספרים העוסקים בבקשת החיפוש. בדרך כלל, כמו בעברית, רצוי לחפש על פי נושא, כאשר הנושא הוא מוגדר ומצומצם ואינו נתון למספר פרשנויות לאותה הגדרה.

החיפוש על פי דיואי הוא כמו בעברית. במקרה שלנו אם נחפש DEW = 82.488109 נוכל לקבל את כל הספרים העוסקים ברומנסות של הספרדים בין אם הם בעברית או בלועזית.

עמוד קודם עמוד הבא

תוכן העניינים:

הקדמה
שער ראשון: החיבור האקדמי
שער שני: עבודת המחקר
שער שלישי: דרכי חיפוש מקורות
   1 פרק א': מה מחפשים?
      1.1 מקור ראשוני
      1.2 מקור משני
      1.3 מקור הבהרה
   2 פרק ב': איפה מחפשים?
      2.1 שיטת המיון של דיואי
      2.2 ספריות אוניברסיטאיות
         2.2.1 החיפוש הממוחשב - ספרים
         2.2.2 החיפוש הממוחשב - מאמרים בעברית
         2.2.3 חיפוש במאגרים אלקטרוניים - מאמרים בלועזית
         2.2.4 חיפוש קטלוגי
         2.2.5 קטלוג ספרים מאוחד
      2.3 ספריות עירוניות
      2.4 ספריות מקצועיות
      2.5 ארכיונים
      2.6 אינטרנט ו-e-mail
   3 פרק ג': איך מחפשים?
      3.1 אנציקלופדיות, מדריכים ומילונים
      3.2 תוכן עניינים
      3.3 מפתח שמות, מקומות ועניינים [Index]
      3.4 קריאה מרפרפת
סוף דבר
ביבליוגרפיה
נספחים
2.14 בדיקה

ח ז ו ה ד ג ב א
ע ס נ מ ל כ י ט
ת ש ר ק צ פהקלדה
תרגום
עזרה בעבודות
שיעורי עזר
קישורים מומלצים
כל הזכויות שמורות © המדריך המלא לכתיבה אקדמית מאת אלי יזרעאלי.
אין להעתיק, לשכפל, להפיץ, להציג בפומבי או לעשות כל שימוש מסחרי במדריך.

(c) המדריך לכתיבת סמינריון   , מאגר עבודות